icon
AkreditaceAkreditace   PřihlášeníPřihlášení

  
Novinky Program Návštěvníci O festivalu Partneři Press Kontakt
MENU ▼

NOVINKY


Nový web Letní filmové školy

Pátek
21.2.2014


Přípravy LFŠ jsou v plném proudu, chystáme pro vás skvělé filmy, skvělé hosty, skvělé akce a také nové webové stránky. Omlouváme se za posunutí termínu, nově budou stránky spuštěny 24. dubna 2014.


 

Dokument Show! v českých kinech

Čtvrtek
28.11.2013

Snímek o odvrácené straně pop-music portrétující českou teenage skupinu 5Angels je hned několika kritiky označován za nejzajímavější český dokument letošního roku. Stejně kladné reakce získává i u diváků (Cena diváků na MFDF v Jihlavě), a proto nám nezbývá, než vás pozvat do kina. Show must go on! 

Nový film AČFK: Rozbitý svět

Pondělí
9.9.2013

Po Studu a Musíme si promluvit o Kevinovi vám v distribuci AČFK představujeme další výjimečný britský film: Rozbitý svět s Eloise Laurence, Timem Rothem, Cillianem Murphym, Rory Kinnearem a hudbou od Damona Albarna.
Od 17.10. v českých kinech!
Více informací na stránkách AČFK zde


 

Děkujeme vám za vaši přízeň, naši všichni dobří diváci!

Středa
7.8.2013
 

Slavnostně zakončeno... a příští rok slavíme!

Pátek
2.8.2013


„Přeji vám dobrý večer letos už naposledy,“ spustila o půl osmé Radana Korená začátek konce: „A jsem ráda, že mohu uvést i poslední letošní Výroční cenu AČFK. Jsem ráda o to víc, že zatímco obvykle cenu udělujeme režisérům, tentokrát je to představitel zcela jiné profese. Tak trochu neviditelné, ale zároveň naprosto nezbytné, protože by bez ní žádný film nemohl fungovat. Pozvali jsme si jednoho ze světově významných tvůrců, pana Allana Starského.“ Za přítomnosti hradišťského místostarosty Stanislava Blahy a filmového historika Iana Christieho mu sošku předala a oscarový mistr poděkoval „za tuto cenu i za vše, co jsem tu mohl slyšet. Měl jsem štěstí, že jsem mohl pracovat s dobrými režiséry.“ A dodal, že byť byl v Hradišti jen tři dny, bude na ně moc rád vzpomínat.
O chvíli později si vzal slovo moderátor Jožka Kubáník: „Před týdnem jsem říkal, že LFŠ je jediná škola na světě, kterou navštěvují jen intelektuálové a ještě se tím chlubí. Průběžně jsem si ověřoval, jestli je to pravda... a jsem rád, že je. Když jsem se kolem druhé vracíval domů, všichni byli po škole, a rádi.“ Ke slovu se dostala i programová ředitelka a velmi příležitostná cyklistka Iva Hejlíčková, symetricky ozdobená náplastmi na obou kolenou: „Chtěla bych jen říct, že můj poškozený zevnějšek není dán dramaturgickými bitvami, ale jen mojí nemotorností. Pokusím se už na žádný stroj nesedat, abych se dožila příštího roku a budeme moct sestavit krásný program!“ Uvidíme za rok, kdy Filmovka oslaví kulatou čtyřicítku! 

Neviditelný svět filmové výpravy

Pátek
2.8.2013


Poslední přednášku letošního odborného programu vedl milý host Filmovky, londýnský profesor, filmový historik a viceprezident společnosti Europa Cinemas Ian Christie.
Páteční podvečer v Redutě 2 patřil povídání o filmové výpravě, odvětví, které jak na úvod podotkl přednášející, stojí neprávem a paradoxně trochu stranou všeobecnému filmovému povědomí. Po krátkém úvodu, který shrnul slovy: „To, co vidíte na plátně, se vlastně skládá ze dvou složek: z herců a z toho, co vytvořili vedoucí výpravy“, se vydal pomocí šikovné prezentace do historie filmové výpravy, scénografie a architektury. Za jejich předchůdce označil divadlo a také malířství konce 19. století, konkrétně zmínil malíře Lukea Fildese, jenž maloval výjevy, které si předtím pečlivě sestavil, nasvítil a naaranžoval v ateliéru.
Následně Christie zavedl zaplněnou Redutu na výlet do Francie (Méliès a kulturně „hodnotnější“ společnosti Film d´art) či Itálie (historické velkofilmy). V rámci amerického exkurze hovořil o opulentním snímku Intolerance D. W. Griffitha. „Jméno autora výpravy bylo víc než padesát let velkou neznámou, až v 70. letech se přišlo na to, že ji má na svědomí člověk jménem Walter L. Hall. Dokonce následně inspiroval i jednoho architekta současného, který podle jeho kulis navrhl obchodní dům v L. A. se slonem na střeše,“ usmál se Christie a pokračoval v rychlokurzu.
V něm nemohla chybět ani slova o Johnu Boxovi, majiteli čtyř Oscarů a spolupracovníkovi například Davida Leana. Christie výklad doprovodil ukázkou z Lawrence z Arábie a vyprávěním o tom, kterak Box s Leanem připravovali slavný okamžik příjezdu Omara Sharifa na scénu (desítky lidí přes noc barvili poušť, aby vytvořili dojem perspektivy). Konec londýnský profesor věnoval dalšímu hostu letošní Filmovky Allanu Starskému, autorovi výpravy a dekorací k Schindlerově seznamu a dalším významným snímkům. 

Výprava za kulisy oscarového scénografa

Pátek
2.8.2013


Výtvarník filmových dekorací bývá mezi hosty LFŠ asi stejně mimořádným úkazem jako držitel Oscara. V osobě polského scénografa Allana Starského se tyto dva unikátní jevy spojily. Jeho páteční Lekce filmu poskytla náhled do nepříliš známých aspektů práce těchto světu nepříliš známých umělců. „Je filmový výtvarník umělec nebo dělník?“ položil si na úvod sám Starski zásadní profesní otázku a hned ji ze svého hlediska zodpověděl: „Cítím se být umělcem, ale v mé profesi je hodně dělnického.“ Samotná práce podle Starského spočívá zprvu v přetlačování se s producentem o podílu výpravy na celkovém rozpočtu, pak přijde diskuze s režisérem a kameramanem o konkrétní výtvarné podobě filmu a lokacích. „Náklady na personál jsou u filmové výpravy výrazně vyšší než na materiál. Za komunismu to bylo přesně opačně: materiál byl drahý, dělníci laciní,“ vysvětlil výtvarník, který za minulého režimu pracoval mj. na Wajdově Člověku ze železa. Andrzeje Wajdu považuje za svého mistra, publikum Reduty proto seznámil i s ukázkami práce na jeho Dantonovi včetně prvotních nákresů od samotného režiséra.
Další část setkání byla věnována Starského spolupráci s jiným oscarovým režisérem Romanem Polanským. „Ten není z těch, kteří příliš diskutují, od začátku ví, jak budou ty scény vypadat. A má rád stavěné dekorace, což je pro filmového výtvarníka velká výzva,“ popsal Starski Polanskiho přístup a pak na sérii nákresů a fotografií ukázal, jak v Pianistovi budovali iluzi varšavského ghetta nebo jak pro Olivera Twista postavili na Barrandově kopii starého Londýna. Vyzdvihl přitom práci malířů, kteří dodají novým budovám znání opotřebovanosti. Poslední série ukázek Starského tvorby patřila jeho Oscarem oceněným dekoracím Spielbergova Schindlerova seznamu. „Když jsem za Stevenem s modelem lágru přiletěl a ptal se, jestli z některých budov uděláme jen torza do druhého plánu, říkal: ,Postavte mi to všechno.‘ A velikost náměstí jsem překresloval podle jeho přání, aby bylo plné, když se na něj postaví třináct set komparsistů, které měl k dispozici,“ vzpomínal Starski. Neméně zajímavý byl i náhled do barevného řešení staveb v černobílém snímku, kdy bylo třeba využít celou škálu od bílé přes odstíny šedivé až k temně černé.


 

Kamil Fila filmovým popelářem

Pátek
2.8.2013


Jednou z posledních součástí odborného programu na letošní LFŠ byla páteční přednáška filmového kritika Kamila Fily. Úvodem byli posluchači seznámeni s největšími „perlami“ české béčkové kinematografie, Fila odstartoval přednášku slovy: „Jsem tady s tímto tématem, protože se nejvíc ze všech hrabu v odpadu.“
Kromě zevrubného představení českého filmového „dna“, během něhož byli návštěvníci přednášky omámeni trailerem k hororu Poslední výkřik, se probíralo i rozdělení filmových pojmů b-movie, trash a camp. Podle Fily se v současné době setřel rozdíl mezi áčkovými a béčkovými filmy, na rozdíl od dob klasického Hollywoodu, kdy byly tyto kategorie striktně oddělovány. „Na všechny filmy se u nás chodí stejně málo a film v České republice zkrátka není byznysem. Otázkou je, jestli pomalu nenastává smrt kina“, říká Fila.


 

Tyc představil novinku o umírajícím umělci

Pátek
2.8.2013


Program LFŠ ozdobila v závěru předpremiéra nového filmu Zdeňka Tyce s názvem Jako nikdy. Komorní drama o umírajícím malíři a sochaři Vladimíru Holasovi a jeho nejbližších představil v kině Hvězda osobně režisér. „Jezdím na zahraniční festivaly a sleduji současnou artovou kinematografii. Filmy o smrti se ve světě točí poměrně často, u nás už méně,“ uvedl Tyc k námětu filmu, který je v kontextu domácí kinematografie skutečně neobvyklý. Scénář Markéty Bidlasové přitom v první chvíli právě kvůli tématu smrti odmítl, pak ovšem změnil názor.
Později Tyc ani trochu neváhal nad obsazením hlavních rolí. „Petra Špalková je už od Smradů moje dvorní herečka,“ řekl Tyc. „Taky jsem hned při prvním setkání s Jiřím Schmitzerem věděl, že se přesně hodí pro roli Vladimíra. Pořád jsem si opakoval, že je to prostě on,“ dodal a prozradil, že účast herce pražské Ypsilonky byla dlouho nejistá. „Jak jsem pana Schmitzera nakonec přesvědčil, vám ale neprozradím." Další role obsadili Taťána Medvecká, Marek Němec, Jana Pidrmanová, Luboš Veselý či Marek Taclík. Ve filmu se objevují malby skutečného malíře Davida Bartoně spjatého s prostředím českého undergroundu. „Nejdřív jsem oslovil některé české malíře zvučných jmen. Ti ale byli jednak drazí a hlavně jim vadilo, že Vladimír vlastně není dobrý malíř,“ řekl Tyc s trochou nadsázky. Film vstoupí do českých kin 18. září.


 

Vojtěch Jasný: Bez dobrých diváků bychom se mohli jít klouzat

Pátek
2.8.2013


Režisér Jasný, jemuž zdravotní stav bohužel letos neumožnil osobně se zúčastnit Letní filmové školy, zdraví filmové fanoušky alespoň prostřednictvím videospotu. Pan režisér vzpomíná na Slovácko a vyjadřuje víru v setkání s účastníky festivalu v budoucnu.
Digitálně zrestaurovaná kopie snímku Všichni dobří rodáci vstoupila do kin 1. srpna právě na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Podle pana režiséra je takto upravená kopie tím pravým uměleckým vyjádřením jeho filmařských úmyslů. Nenechte si "rodáky" na stříbrném plátně ujít!


 


NEPŘEHLÉDNĚTE


Všem milým účastníkům a filmovým fanouškům děkujeme za přízeň a těšíme se na setkání v příštím roce. Jubilejní 40. Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční 25. července – 2. srpna 2014.

Filmové listy

POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


FOTOGALERIE


POČASÍ ZÍTRANovinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Odborný program Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Mapa festivalu O festivalu Co je LFŠ Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


Všechna práva vyhrazena / © 2013 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin