icon
AkreditaceAkreditace   PřihlášeníPřihlášení

  
Novinky Program Návštěvníci O festivalu Partneři Press Kontakt
MENU ▼

Vojtěch Jasný


Vojtěch JasnýFilmový a divadelní režisér, scenárista, kameraman, fotograf a učitel na vysokých filmových školách. V šedesátých letech proslul jako autorský filmař poetického stylu a mezinárodně ceněný tvůrce. Do dějin vstoupil jako jedna z legendárních osobností, jež formovala moderní tvář české kinematografie. Natočil přes padesát filmů, a to vedle Československa také v Číně, Rakousku, Německu, Izraeli, Francii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Finsku, Kanadě a v USA. Režíroval divadlo ve Vídni, v Helsinkách a Bergenu. Nafotil tisíce uměleckých a dokumentárních fotografií. Přednášel na univerzitách ve Vídni, v Salcburku, Mnichově a posléze na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, na School of Visual Arts a dosud učí na tamní filmové akademii.

Narodil se 30. listopadu 1925 v Kelči na Valašsku v učitelské masarykovské rodině. Idylické dětství na moravském venkově, tamní krajina, příroda a kulturní tradice tvoří jedinečný pramen jeho inspirace a imaginace i určující životní zkušenosti. „Dětství, to je ráj v tatínkově zahradě. Tam tankujete pro celý život, dětství dává fantazii. To jsem si s sebou nesl celý život.“ (Jasný, 1990). Po válce odešel do Prahy, kde vystudoval FAMU (1951). Zásadní význam pro něj mělo setkání s Karlem Plickou, etnografem, filmařem, fotografem, básníkem a vědcem, který podnítil jeho národopisné zájmy i kultivaci lyrického talentu.

Za studií začal Jasný pracovat s Karlem Kachyňou a společně natočili budovatelské dokumenty o kolektivizaci vesnice (Neobyčejná léta, 1952) a několik cestopisů z Číny, kam zavítali na půlroční turné s Armádním uměleckým souborem (Lidé jednoho srdce, 1953). V hraném filmu samostatně debutoval dramatem z armádního prostředí podle hry Pavla Kohouta Zářijové noci (1957), které patřilo k prvním pokusům o kritickou společenskou reflexi. Vrcholu dosáhl autorskou „moravskou trilogií“, kterou tvoří křehce lyrická a metafyzická povídková Touha (1958), poeticko-satirická féerie Až přijde kocour (1963) a lyrická kronika moravské vesnice s emblematickým titulem Všichni dobří rodáci (1968). Všechny tři snímky obdržely ceny na MFF v Cannes.

Všichni dobří rodáci (1968, režie Vojtěch Jasný)Roku 1970 odešel do exilu a působil v Rakousku (bytem v Salcburku) a v Německu (bytem v Mnichově). Pracoval především pro tamní televize veřejné služby (ORF a ZDF). Během následujících čtrnácti let natočil sedmadvacet hraných a dokumentárních filmů. Nejnáročnějším a nejprestižnějším projektem byla adaptace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory (1975). Tento snímek ukazuje schopnost Vojtěcha Jasného nejen se vypořádat s citlivou společensko-historickou problematikou jednoho z nejvýznačnějších děl moderní německé literatury, ale také schopnost osvojit si jeho téma k autorské výpovědi. Titulní postavu Klauna pojal jako melancholického ztroskotance, který je vystaven nepochopení a propadá osamělosti a beznaději. Zdůraznil tak existenciální prožitek cizosti, v němž se zračily jeho pocity exulanta.

Toto téma niterně pojednal v klíčovém autorském díle, středometrážní poémě Stromy, ptáci a lidé (1975), která vznikla jako nezávislý projekt. Volná poetická koláž beze slov je svého druhu deníkem, který Jasný charakterizoval jako „svůj nejintimnější film, [v němž] vyjádřil svoji duši exulanta a filmaře, jenž hledá v Evropě svůj domov“. (Jasný, 1999)

Po odchodu do New Yorku roku 1984 se věnoval převážně pedagogické činnosti a ve filmové praxi dokumentům. Jeho dosud posledním dílem je „dokumentární horor“ Peklo na zemi (2001), který vznikl jako součást pětidílného projektu Stevena Spielberga o holocaustu Broken Silence (2002).
V posledních letech částečně žije v městečku Bystré na Vysočině, kde natočil svůj opus magnum Všichni dobří rodáci a Českou rapsodii (1969) a po převratu Návrat ztraceného ráje (1999).

Jiří Voráč

NEPŘEHLÉDNĚTE


Všem milým účastníkům a filmovým fanouškům děkujeme za přízeň a těšíme se na setkání v příštím roce. Jubilejní 40. Letní filmová škola Uherské Hradiště se uskuteční 25. července – 2. srpna 2014.

Filmové listy

POŘADATEL


HLAVNÍ PARTNEŘI


FOTOGALERIE


POČASÍ ZÍTRANovinky Program Denní program Přehled cyklů Doprovodné akce Odborný program Hosté Návštěvníci Než vyrazíte Registrace Ubytování Promítací místa Mapa festivalu O festivalu Co je LFŠ Vizuální styl LFŠ Historie Ohlasy hostů Fotogalerie Press Press akreditace Ke stažení Ohlasy Partneři Záštity Mediální partneři Finanční podpora Spolupráce Kontakt


Všechna práva vyhrazena / © 2013 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / admin